Fotboll - Allsvenskan

19/12/2008 - 13:00

Touma i Sverige - pratar med Hammarby


Hammarby bekräftar nu att klubben är i kontakt med Tysklandsproffset Sharbel Touma. "Det förekommer kontakter med spelare utanför Sverige och Sharbel är en av dem", säger VD:n Michael Andersson till eurosport.se.

Hammarbys sportchef Lasse Eriksson säger till eurosport.se att laget är på jakt efter en yttermittfältare. Lösningen kan vara Tysklandsproffset Sharbel Touma.

Som eurosport.se tidigare berättat har spelaren öppnat för en återkomst till Sverige. Nu bekräftar Hammarby att klubben är i kontakt med Touma.

- Vi har regelbunden kontakt med honom och har hört att han inte ska vara kvar i Tyskland. Vi följer självklart det som står i tidningarna men jag vill inte säga mer än så, säger sportchefen Lasse Eriksson.

Även VD:n Michael Andersson bekräftar kontakten. Andersson tog nyligen över ansvaret för spelarvärvningar från Eriksson och jobbar nu vidare med mittfältaren.

- Det förekommer kontakter med ett antal spelare utanför landet och Sharbel är en av dem. Men jag har inga övriga kommentarer i det specifika fallet.

Enligt vad eurosport.se erfar så befinner sig Touma just nu i Sverige. Andersson vill inte uttala sig om det är för att träffa klubben.

- Det är ingenting som jag vill eller kan kommentera.

Patrik Sjögren - eurosport.se

Eurosport - Publicerad
Posta en kommentar

Lämna kommentar - Touma pratar med Hammarby

 

Kommentar*

 

*Obligatoriskt fält

 

Om du redan är registrerad, fyll i dina login-uppgifter och lösenord

 

 

Glömt ditt lösenord?  Skapa ett nytt lösenord

 

Klicka annars på  Registera

 

Kommentarer - Touma pratar med Hammarby

Från 0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Fotboll - Allsvenskan

IFK begär anstånd - Fotboll - Allsvenskan

Fotboll - Allsvenskan - Ijeh-soppan vägrar ta slut

Peter Ijeh-affären vägrar ta slut. Nu har IFK Göteborg begärt anstånd hos fotbollsförbundets skiljenämnd.

Amuneke till Rumänien - Fotboll - Allsvenskan

Fotboll - Allsvenskan - Amuneke klar för rumänsk toppklubb

Nu är det helt klart att Kevin Amuneke lämnar IFK Norrköping. Anfallaren har skrivit på för FC Timisoara.

HIF: \"Ingenting är klart\" - Fotboll - Allsvenskan

Fotboll - Allsvenskan - HIF: "Ingenting är klart"

Henke Larsson har börjat träna med Helsingborg. "Men det betyder inte att vi har något kontrakt klart", säger Sten Inge Fredin till eurospor

Hammarby utmanar Udinese - Fotboll - Allsvenskan

Fotboll - Allsvenskan - Hammarby utmanar Udinese om talangen

Hammarby ger sig in i jakten på Mjällbys supertalang Erton Fejzullahu.