•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Fotboll - Allsvenskan

15/01/2009 - 14:40

Esbjerg visar intresse för Paulinho


Under onsdagen rapporterade eurosport.se att Hammarbys försäljning av Paulinho Guara drar ut på tiden. Sydkoreanska Busan I'Park som hyr brassen vill avvakta. Kanske finns ny klubbadress på betydligt närmare håll? "Vi har ställt frågan till Hammarby", säg

Hammarbyspelaren Paulinho Guaras framtid i Sydkorea är höljd i dunkel. Under onsdagen uppgav brassen för eurosport.se att Busan I'Parks beslut kan dröja fram till mars på grund av den finansiella oron. För Hammarby innebär det nästan sju miljoner mindre att röra sig med under transferfönstret.

Hammarbyledningen är mycket knapphändig med information rörande Paulinho, men nu kan eurosport.se avslöja att intresse finns från danskt håll - om sydkoreanerna väljer att avstå en transfer.

Danska svenskklubben Esbjerg, där bland annat förre Bajenspelaren Alexander Östlund återfinns, har förhört sig om brassen.

- Det stämmer att vi har ställt frågan till Hammarby. Nu vet jag ju att han är utlånad till Sydkorea och därför är jag osäker på om det är en realistisk värvning, säger Esbjergs sportchef Niels Erik Söndergaard till eurosport.se.

- Det är en intressant spelare som haft ett högt scoringsnitt i Allsvenskan.

Paulinho är kontrakterad av Hammarby fram till 2010 och eurosport.se erfar att prislappen i nuläget är knappt sju miljoner kronor.

Mathias Karlsson - eurosport.se

Eurosport
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

Fler nyheter - Fotboll - Allsvenskan

IFK begär anstånd - Fotboll - Allsvenskan

Fotboll - Allsvenskan - Ijeh-soppan vägrar ta slut

Peter Ijeh-affären vägrar ta slut. Nu har IFK Göteborg begärt anstånd hos fotbollsförbundets skiljenämnd.

Amuneke till Rumänien - Fotboll - Allsvenskan

Fotboll - Allsvenskan - Amuneke klar för rumänsk toppklubb

Nu är det helt klart att Kevin Amuneke lämnar IFK Norrköping. Anfallaren har skrivit på för FC Timisoara.

HIF: "Ingenting är klart" - Fotboll - Allsvenskan

Fotboll - Allsvenskan - HIF: "Ingenting är klart"

Henke Larsson har börjat träna med Helsingborg. "Men det betyder inte att vi har något kontrakt klart", säger Sten Inge Fredin till eurospor

Hammarby utmanar Udinese - Fotboll - Allsvenskan

Fotboll - Allsvenskan - Hammarby utmanar Udinese om talangen

Hammarby ger sig in i jakten på Mjällbys supertalang Erton Fejzullahu.