Fotboll - Allsvenskan
16/01/2009 - 18:00Hammarby avslutar Touma-samtal

Hammarbys VD Michael Andersson säger nu att Hammarby har avslutat diskussionerna med Sharbel Touma. "I dagsläget siktar vi bara på en spelare och det är Rasmus Bengtsson", säger Andersson till eurosport.se.
Eurosport.se avslöjade under hösten Hammarbys intresse för utfrysta Tysklandsproffset Sharbel Touma. Klubben bekräftar att samtal har förts med mittfältaren men säger att diskussionerna med Borussia Mönchengladbach-spelaren är avslutade.
- Sharbel har varit föremål för diskussion tidigare men är inte det just nu.
- Det jag kan säga är att vi i dagsläget bara har en spelare vi diskuterar med och det är Trelleborg och Rasmus Bengtsson. I övrigt för vi inga diskussioner.
Kan det bli aktuellt att återuppta samtalen med Touma?
- Det får framtiden utvisa. Vi har naturligtvis en intern diskussion men den enda klubb vi har kontakt med nu är Trelleborg.
Andersson säger dock att Touma är en välkommen värvning, frågan är bara när.
- Det är en intressant spelare men om det är redan till nästa år står i stjärnorna.
Enligt uppgifter till eurosport.se finns fortfarande ett allsvenskt alternativ kvar för Touma, Malmö FF.
- Vi får många frågor om spelare nu, speciellt efter försäljningen (av Ola Toivonen). Därför har vi bestämt att det är bättre att inte kommentera några enskilda namn alls, säger sportchefen Hasse Borg.
Patrik Sjögren - eurosport.se















You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0