Fotboll - Allsvenskan
17/01/2009 - 13:32"Brukade måla ansiktet i Besiktas färger"

Erkan Zengin bekräftar själv att övergången till Besiktas är klar. Han avslöjar också att hela hans familj är stora Besiktas-fans. "Min lillesyrra är jätteglad nu", säger Zengin till eurosport.se.
Erkan Zengin lämnar Hammarby för Besiktas. Hammarby bekräftar själva att de är överens med turkarna och Zengin säger nu att även det personliga avtalet är klart.
- Yes, det enda som återstår är läkarundersökningen.
Flytten beskriver Erkan som något av en dröm. Han säger att han själv höll på klubben när han var barn.
- Det fanns dagar när jag målade ansiktet i Besiktas färger, det kommer jag ihåg. Men sedan växte man upp och blev mer seriös i sitt fotbollsspelande och då var det bara Bajen som gällde.
- Men hela familjen håller på besiktas så min lillesyrra är jätteglad nu.
"VILL AVSLUTA I HAMMARBY"
Zengins senaste månader i Hammarby har framstått som en kamp mellan mittfältaren som velat lämna och Hammarby som vägrat sälja. Tillslut gick ändå klubben med på en utlåning och Zengin säger att de skiljs åt som vänner.
- Jag är glad och stolt över att ha varit i Hammarby. Jag vill framförallt tacka fansen som stöttat mig även i mina dåliga matcher och hållit på mig hela vägen. Det har känts bra.
- Jag vet att det finns de som tycker att jag inte gjorde en okej säsong men det finns alltid matcher när man spelar dåligt. Jag är ändå bara 23 år gammal.
Stjärnan passar också på att lämna ett lite löfte till Bajen-fans.
- Jag hoppas att jag kan avsluta karriären i Hammarby. Jag är väldigt glad att jag har spelat i där och hade jag inte gjort det så tror jag inte att jag hade fått den här chansen. Stödet från fansen, tränarna och spelarna har varit grymt.
Patrik Sjögren - eurosport.se















You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0