Fotboll - Allsvenskan
26/10/2008 - 11:34Gerrbrand nobbar AIK - öppnar för Bajen

Patrik Gerrbrand säger att han känner till AIK:s intresse för honom och att han saknar Stockholm. "Men det är Hammarby som gäller", säger Gerrbrandt till eurosport.se.
Patrik Gerrbrands norska Fredrikstad säkrade på söndagen andraplatsen i Tippeligan. Trots en lyckad säsong så är försvararen redo att flytta hem till Sverige.
- Man saknar ju Stockholm, men jag har inte riktigt bestämt mig ännu. Jag har ett år kvar på kontraktet med Fredrikstad och känner att jag har några år kvar på toppnivå.
Intresse finns från Allsvenskan där stockholmklubbarna hört Gerrbrands längtan till huvudstaden. Både AIK och Hammarby ska vara på jakt efter försvararen.
- Jag har hört det men Hammarby är klubben för mig. Så AIK är inte intressant.
Men när Gerrbrand lämnade Bajen så skiljdes han och klubben inte direkt som vänner. Han riktade hård kritik mot folk i ledningen och hotade att inte återvända om det inte skedde förändringar.
- Det blev lite strul där men nu är inte alla kvar på de positionerna heller. Hammarby är en fantastisk förening med publiken och ett lag som siktar på Europa varje år.
Skulle det kännas som ett misslyckande att komma hem redan nu?
- Absolut inte. Hammarby är som sagt en fantastisk förening.
Gerrbrand ska nu ha ett möte med Fredrikstads klubbledning för att diskutera framtiden.
- Intresserade klubbar kontaktar ju dem i första hand och jag vet inte om de skulle säga vilka det är alla gånger till mig.
- Det har varit lite mycket nu då de bytt sportchef men vi ska ha en snack direkt efter säsongen.
Patrik Sjögren - eurosport.se















Kommentarer - Gerrbrand nobbar AIK
Från 0 Till 0 0