•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Formel 1

14/10/2009 - 18:16

Williams bryter med Toyota


F1-stallet Williams avbryter samarbetet med Toyota skaffar sig en ny motorleverantör inför nästa år. "Vi är väldigt tacksamma. De har varit schyssta mot oss", säger Williams stallchef Frank Williams.

Som väntat får samarbetet mellan Toyota och Williams ingen fortsättning. Den japanska biltillverkaren har levererat motorer till stallet under de tre senaste säsongerna, men nu är det slut.

- Under mycket svår tid klev Toyota in och gick med på att förse oss med motorer mellan 2007 och 2009. Toyota har varit en mycket schysst samarbetspartner som alltid har respekterat vårt oberoende och försett oss med högklassiga tekniska lösningar, berömde Frank Williams under tisdagen.

Spekulationerna kring vilka som ska leverera motorer till har varit intensiva under hela säsongen. Cosworth och Renault tros ligga bäst till i dagsläget.

Henric Larsson - eurosport.se

Eurosport - Henric LARSSON
Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Formel 1

Schumacher snabbast - Formel 1

Formel 1 - Schumacher snabbast men pessimistisk

Michael Schumacher rattade sin Mercedes snabbast runt Jerez slinga på onsdagen men har inga stora förhoppningar inför årets säsong.

Räikkönen snabbast - Formel 1

Formel 1 - Kimi visar form - snabbast av alla i Jerez

Kimi Räikkönen visar redan innan årets Formel 1-säsong startat att han hållit krutet torrt.

Vettels nya vinnarbil - Formel 1

Formel 1 - Här är Sebastian Vettels nya vinnarbil

På måndagen presenterade Red Bull Racing bilen som ska ge företaget ett hattrick i konstruktörstitlar i Formel 1.

F1-förare dömd efter bråk - Formel 1

Formel 1 - F1-förare dömd efter nattklubbsbråket

Formel 1-föraren Adrian Sutil har dömts till 18 månaders villkorlig dom och böter på motsvarande 1,78 miljoner kronor.