Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Superbike-VMTitta nu 
Just nu på Eurosport
  •  12:21 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
  •  11:00 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
 
 
 
Formel 1 - Säsongen 2009

"Virgin räddar Honda"

På tisdagsmorgonen omgärdades Honda av nya rykten om uppköp. Den här gången är det jätteföretaget Virgin Group som uppges ha lagt ett bud stallet.

 
"Virgin räddar Honda" - Formel 1 - Säsongen 2009Scanpix
 

I förra veckan läckte ett mail från Hondas ledning addresserat till stallets anställda ut. Där skrev Ross Brawn att räddningen var nära och att man själva skulle skjuta till de pengar som behövdes.

Men sedan döck en artikel upp i Daily Telegraph där det angavs att en ny budgivare dykt upp och lagt ett bud i elfte timmen. F1-sajter världen över svämmar nu över av rykten som anger att det är Virgin Group, med storägaren Richard Branson i spetsen, som lagt det senaste budet.

Virgin har rapporterats vara på väg in i Formel 1 tidigare och har precis inlett en satsning på förnyelsebara bränslen för flyg och bilar, och med Hondas tidigare miljösatsning är kombinationen inte helt omöjlig.

Den 29:e mars är det säsongspremiär i Melbourne. Då kan Virgin-Honda stå på startlinjen.

Henric Larsson - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
0 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil