Formel 1
02/02/2010 - 14:59Brawn inte överraskad av Schumachers fart

Mercedes reamchef Ross Brawn är inte överraskad över att comebackande Michael Schumacher flyger fram under testerna på Valencia. "Jag hade varit mer förvånad om han inte gjorde det", säger han.
Vid testningarna i Valencia visar sjufaldiga VM-vinnaren Michael Schumacher att han inte tappat fart under pensioneringen. Tysken satte tredje snabbaste tid under eftermiddagsträningen i sin Mercedes under måndagseftermidagen. Det var första gången han rattade en F1-bil på över ett år.
Även om Schumachers framfart imponerade på många av åskådarna när han gjorde bättre tid än stallkamraten Nico Rosberg var stallchefen Ross Brawn inte en av dem som häpnades.
- Det skulle ha varit en större överraskning om han inte levererat som han gjorde idag. Detta var bara en bekräftelse på vad jag redan visste, att Michael skulle vara konkurrenskraftig, säger Brawn till autosport.com.
Schumacher gjorde en snabbare tid än stallkamraten Nico Rosberg men enligt Brawn går det inte att dra slutsatser av det eftersom Rosberg hade problem med sittställningen i sin bil.
- Jag tror inte Nico levde upp till sin vanliga standard på grund av problemen i hans bil, säger han.
Enligt Brawn har 41-åringen tagit en ny dimension till stallet som stärker chanserna under den kommande VM-säsongen.
- Michael är väldigt precis i att beskriva vad som sker, vad han vill ha och vad han känner behövs. Han är tydlig med i vilken riktning som förändringarna ska ske. Både Rubens (Barrichello) och Jenson (Button) var bra på att ge information om hur bilen kändes så det var aldrig ett problem, men Michael är mer precis i vad han vill ha, säger Brawn.
eurosport.se















Kommentarer - Brawn inte överraskad
Från 0 Till 0 0