Wtcc
02/03/2010 - 22:58Droghandel stoppar WTCC-lopp i Mexiko

WTCC-loppet i Puebla ställs in eftersom arrangörerna inte kan garantera säkerheten för utlänningar i landet. "Den nationella instabiliteten har ökat på grund av droghandeln", skriver det mexikanska bilsportförbundet i ett pressmeddelande.
På tisdagen meddelade FIA via ett pressmeddelande att WTCC-tävlingen i mexikanska Puebla inte kommer att bli av. Anledningen är oroligheter i landet till följd av droghandel och översvämningar.
- Vi har haft översvämningar som har påverkat området kraftigt och vi har fått sätta in massor av extraresurser. Den nationella instabiliteten har ökat på grund av den illegala droghandeln som pågår i landet. Vi kan inte längre garantera säkerheten för utlänningar, säger det mexikanska bilsportförbundet i ett pressmeddelande.
FIA kommer att försöka hitta någon annanstans att köra det tolfte lopp som nu inte ser ut att bli av.
Henric Larsson - eurosport.se















You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0