•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Wtcc

22/11/2009 - 12:55

Storslam för Seat igen - Tarquini mästare


Gabriele Tarquini, Seat, vann kampen med stallkamraten Yvan Muller om förarmästerskapet i WTCC. Italienarens femteplats i Macau räckte för att säkra totalsegern. Seat vann även konstruktörsmästerskapet.

För andra året i rad tog Seat hem både förar- och kontruktörsmästerskapet i WTCC. Yvan Muller körde snabbare än Gabriele Tarquini i säsongens sista tävling i Macau, men italienarens femteplats var nog för att koras som WTCC-mästare 2009.

- Det är fantastiskt, säger han.

Tarquini hamnade totalt på 127 poäng - mest någonsin - fyra pinnar före tvåan Muller. Titeln är 47-åringens första i WTCC och dessutom som den äldsta föraren någonsin.

Men helgen i Macau var inte utan drama för italienaren. I kvalet kraschade han med Muller och i söndagens andra och avslutande lopp fick han problem med motorn.

- Jag kraschade på träning och i kvalet, vilket inte direkt är den bästa uppladningen i Macau, men stallet gjorde ett fantastiskt jobb med att laga bilen.

Säsongens två sista race vanns av Rob Huff, Chevrolet, respektive Augusto Farfus. Rickard Rydell, Seat, slutade precis som i kvalet på tionde plats. Svensken hamnade sjua totalt i mästerskapet.

Tobias Jönsson - eurosport.se

Eurosport
Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Wtcc

Bennani fortsätter - WTCC

Wtcc - Bennani fortsätter i Proteam Racing

Marockanen Mehdi Bennani har kritat på för ytterligare ett år i Proteam Racing-stallet.

Chevrolet testar i Spanien - WTCC

Wtcc - Chevrolet testkör i Spanien

Chevrolet har inlett ansträngningen för att försvara WTCC-triumferna i förar- och märkesmästerskapet.

Lada återvänder till WTCC - WTCC

Wtcc - Lada återvänder till WTCC

Ryska Lada har gjort klart med en WTCC-satsning inför 2012 års säsong i och med lanseringen av nya modellen Granta.

Huffs spurt räckte inte - WTCC - Macau

Wtcc - Macau - Huff mäktig i Macau - Muller ändå mästare

Två gånger om passerade Rob Huff mållinjen före Yvan Muller i WTCC-cirkusens säsongsavslutning i Macau. Ändå återtar Muller mästartiteln.