Torsdagens etapp på 132 km mellan Unley och Stirling var en kuperad historia som lika gärna hade kunnat vara en vårklassiker i Ardennerna. Mot slutet såg det också ut att avgöras på ett liknande sätt, med Alejandro Valverde och världsmästaren Cadel Evans kämpande för etappseger. Men de fick båda se sig snuvade av debutanten Manuel Cardoso (Footon Servetto).
På det sluttande upploppet var krafterna slut för de flesta. Gert Steegmans (Team RadioShack), Robbie McEwen (Katusha) och tysken Andre Greipel (HTC-Columbia) som redan vunnit två etapper på Tour Down Under fanns med i klungan som fullgjort varvbanan inne i Stirling.
- På den sista kilometern var det som att köra i slow motion för alla var så trötta, säger Cadel Evans till Cyclingnews. Jag såg att Sky, Rabobank och de andra höll på att dra upp spurten, men när de accelerade så kroknade de.
Förhandsfavoriten Alejandro Valverde fick bra uppbackning av sitt lag under hela loppen. Caisse d'Epargne slet hårt för att hämta in attacker och skydda sin kapten men ett ögonblicks ouppmärksamhet kostade honom segern.
- Laget jobbade väldigt hårt för mig och det var bra. Jag satt på Cadel Evans hjul mot slutet när Cardoso attackerade. Jag tvekade ett ögonblick och kunde inte hinna ikapp honom, säger spanjoren.
Cardoso är portugisisk mästare på landsväg men okänd för majoriteten av den internationella cykelpubliken. Det här var inte bara hans största men också första seger i proffsklungan.
- Det här var enormt viktigt för mig. Det är mitt första proffslopp, mitt första proffslag och första ProTour-segern för mig och mitt lag, sa en lycklig Cardoso efter målgången.
Andre Greipel leder Tour Down Under totalt, 14 sekunder före Greg Henderson (Team Sky), Gert Steegmans (Team RadioShack) och Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne).
eurosport.se



EFE





















