Årets Tour de France startar i belgiska Liège. Banan innehåller nya berg, sju spurtetapper, och mycket tidstempo. Tre etapper körs mot klockan: 6,1-kilometersprologen i Liège, den nionde etappen som är 38 kilometer lång, och så den sista tidstempoetappen på 52 kilometer som ligger på Tourens nästa sista dag, och kan bli avgörande.
- Chistian Prudhomme har designat för att den ska bli underhållande, speciellt med det sista tidstempot, säger årets franske Tourhjälte Thomas Voeckler från scenen vid dagens presentation.
Tidstempo betyder också en fördel för Alberto Contador, som vann en sådan etapp 2009 i Touren - gentemot hans städige rival Andy Schleck som är svagare på tempo.
- De cyklister som har svårt för många tempostarter måste göra det annorlunda i bergen, sa tävlingsdirektören Christan Prudhomme.
eurosport.se

























