- Halva vårt lag är faktiskt samma som förra året. Det kommer att bli väldigt viktigt för oss eftersom vi kommer till årets Giro d'Italia med ett mer rutinerat lag som är redo att ge allt, säger Cérvelos sportdirektör Alex Sans Vega.
Det råder ingen tvivel om att Cérvelo återigen kommer att satsa på att ta hem totalsegern genom Carlos Sastre. Förra året kom han trea i totalställningen och vann två etapper. Den resan börjar den 8:e maj och ska ta cyklisterna de 3149 kilometerna från Amsterdam i Holland till Verona i Italien. Enligt Cérvelo kommer årets upplaga av Girot vara ideal för slipade klättrare och uthålliga cyklister. Inget nytt där alltså.
- Vårt lag är komponerat på ett sätt som ska hjälpa vår ledare Carlos Sastre så mycket som möjligt. Vi är redo för det här Girot och känner oss mycket optimistiska.
Carlos Sastre själv verkar dela sin stallednings entusiasm inför Girot.
- Jag hade några riktigt fina veckor i förra årets Giro och ser fram emot att komma tillbaka. Det faktum att jag aldrigt vunnit Girot ger mig extra tändvätska och årets bansträckning kommer passa mig väldigt bra, säger Sastre.
Cervélo Test Teams trupp till Giro d'Italia: Iñigo Cuesta, Volodimir Gustov, Ted King, Ignatas Konovalovas, Daniel Lloyd, Gabriel Rasch, Carlos Sastre, Xavier Tondo och Marcel Wyss. Reserver är Davide Appollonio och Stefan Denifl.
eurosport.se



From Official Website





















