Cykel - Tour de France
31/07/2009 - 16:50Tour-elvan Astarloza fast för dopning

Internationella cykelförbundet (UCI) meddelade på fredagen att spanske toppcyklisten Mikel Astarloza testat positivt för dopning. Teamet Euskaltel-Euskadi bemötte nyheten med tystnad.
Astarloza vann den 16:e etappen av årets Tour de France och slutade på elfte plats i sammandraget. Men UCI meddelade på fredagen att Astraloza tstat positivt för Epo i ett test den 26 juni, 25 dagar innan Touren började.
Astarlozas team, Euskaltel-Euskadi, bemötte nyheten med tystnad. I ett kort uttalande sade teamet att de inte märkt något misstänkt i deras egna kontroller och att de vill avvakta analysen av b-provet. Tills svaret på det kommer ser teamet Astraloza som oskyldig.
Spanjorens positiva test är Euskaltel-Euskadis andra under sommaren. I juli stängdes Inigo Landaluze av efter att ha testats positivt för Epo Cera. Landaluze tog då på sig hela skulden själv och fördömdes kraftigt av sitt team.
Astarloza är nu avstängd tills vidare och det spanska cykelförbundet ska inom kort mötas för att ta beslut om ett eventuellt straff.
"De kommer att ta ett beslut om ett lämpligt straff för Mr. Astraloza", skriver UCI i ett pressmeddelande.
Den spanske stjärnan är förste cyklist från årets Tour de France som fastnar i ett dopningstest. Om även b-provet är positivt väntar med största sannolikhet två års avstängning för stjärnan.
Patrik Sjögren - eurosport.se















You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
1 Till 2 2