Cykel - Tirreno - Adriatico
16/03/2010 - 19:33Garzelli vann Tirreno-Adriatico

Stefano Garzelli lyckades ta hem Tirreno-Adriatico. Han och Michele Scarponi slutade på samma totaltid, men Garzelli etapplaceringar under tävlingen gav honom segern. "Det är speciellt att få avgöra och vinna under den sista tävlingsdagen", säger Garzelli.
Det var stenhårt inför den sista etappen av Tirreno-Adriatico, Scarponi ledde två sekunder före Garzelli. Det låter inte som någon stor marginal att köra in, men banprofilen på den sjunde etappen begränsade möjligheterna att gå ifrån klungan. Därför satsade Garzelli på bonuspoäng - vilket han lyckades med.
Därmed kom han ifatt Scarponi och när båda gick i mål hade de samma sluttid. Med tanke på att Garzelli haft genomsnittligt bättre placeringar under etapploppet tilldelades han segern.
- Det är speciellt att få avgöra och vinna under den sista tävlingsdagen, det har jag aldrig varit med om förut. Jag visste att jag inte hade något att förlora inför den sista etappen, säger Garzelli.
Thomas Löfkvists stallkamrat i Sky, Edvald Boasson Hagen, vann den sista etappen efter en suverän spurt. Löfkvist gick i mål samtidigt som klungan och fick samma tid som den norske segraren.
Resultat topp fem:
1. Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky
2. Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Farnese Vini
3. Sacha Modolo (Ita) Colnago
4. Bernhard Eisel (Öst) Team HTC-Columbia
5. Mattia Gavazzi (Ita) Colnago
Sammandraget:
1. Stefan Garzelli (Ita) Acqua & Sapone 30.51.36
2. Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli
3. Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team + 0.12
4. Maxim Iglinsky (Kaz) Astana + 0.22
5. Robert Gesink (Hol) Rabobank + 0.27
Fredrik Jönsson - eurosport.se















You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0