Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 FriidrottsfestTitta nu 
Just nu på Eurosport
  • 03:30 Fotboll
    Fotboll: U23-turneringen i Toulo...
 
 
 
Cykel - Peking 2008

Silver-Emma: "Det går inte att beskriva"

Emma Johansson tog Sveriges första OS-medalj i Peking när hon i hällregn tog silver på linjeloppet över 126 kilometer. "Som det utvecklade sig var det självklart att jag skulle följa med. En sämre dag hade jag kört för Susanne", säger Johansson.

 
Emma Johansson i tårar - Cykel - Peking 2008Scanpix
 

Efter att ha bärgat Sveriges första OS-medalj i Kina, ett silver på linjeloppet över 126 kilometer, var Emma Johansson trött, mycket blöt och helt rödgråten i ögonen.

- Jag är jätteglad! Det här är bara helt otroligt. Det går inte att beskriva.

Vann loppet gjorde Nicole Cooke, Storbritannien, och bronset gick till Tatiana Guderzo, Italien.

Utbrytningen tillsammans med tre andra cyklister var det som bäddade för medaljen, men Johansson kände redan tidigt att det skulle kunna bli en riktigt trevlig avslutning på loppet.

- Som det utvecklade sig var det självklart att jag skulle följa med. En sämre dag hade jag kört för Susanne, säger Johansson.

- När vi var fem tjejer som gick loss, då kände jag nästan guldvittring.

Under loppet inträffade ett antal läskiga vurpor. Några av dem uppstod på grund av det ihållande regnet.

- Jag tänkte att nu får jag inte ställa till det så att jag kraschar för det var läskigt rutschbanehalkigt.

- Jag koncentrerade mig på att hålla benen i gång, få en bra position och göra en bra finish.

eurosport.se/TT

 
Kommentera artikeln
 
0 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil