Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 FriidrottsfestTitta nu 
Just nu på Eurosport
  • 01:33 Tennis
    Tennis: WTA-turnering i Bryssel,...
 
 
 
Cykel

Löfkvist rasar: "Han förstör så mycket"

Under torsdagen avslöjades det att Alberto Contador har testats positivt för det förbjudna preparatet clenbuterol. Ett besked som får Thomas Löfkvist, Team Sky, att rasa mot spanjoren. "Det är så jävla tråkigt och förstör så mycket", säger "Gotland" till eurosport.se.

 
Löfkvist arg på Contador - CykelImago
 

Tour de France-segraren Alberto Contador har testats positivt för den förbjudna substansen clenbuterol. Både A- och B-provet var positivt och under torsdagen kommer spanjoren att hålla en presskonferens för att ge sin version.

Clenbuterol har använts för att behandla astma, som Contador lider av. Men ämnet nyttjas även för att öka muskelmassan samtidigt som det reducerar fett. Spanjoren säger att han fick i sig preparatet genom matförgiftning.

- Astma har han ju, men det ska bli intressant att se vad han säger. Han menar ju att någon ska ha lagt det i hans mat, men de har ju egen kock. Det är samma sak varje gång, alla ska ha någon bra ursäkt, säger Thomas Löfkvist till eurosport.se.

- Det är jävligt tråkigt, det förstör så mycket. Först cyklar han ifrån en på ett sätt som får en att framstå som löjlig. Sedan får han prispengar, han tjänar ju multum. När han åker dit får jag sitta och försvara cykel mot folk som dopar sig. Sponsorer kommer att försvinna från sporten och då får jag mindre lön. Med andra ord så åker man dit i alla lägen.

"Gotland", som tävlar för Team Sky, har mött Contador i massor av tävlingar och beskriver honom som en bra person. Trots att spanjoren är en superstjärna inom cykelsporten är han ingen diva.

- Man blir mer förvånad när en sådan åker dit. Det finns många puckon, vissa blir man inte förvånad över. Jag förstår inte att folk inte lär sig, jag får inte ihop det. Contador är ändå så pass bra och borde hålla efter sig.

Har det varit misstankar mot Contador under loppen?

- Alla som åker fort får väl en misstanke mot sig, det är alltid tråkigt. Men det har inte varit några utpekade misstankar mot just honom.

Det mesta lutar åt att Contador blir avstängd i två år. Ett straff som är alldeles för lindrigt enligt Löfkvist.

- Det ska vara livsstid, tycker jag. Det är en sak om man begått ett litet misstag och råkat få i sig en viss medicin. Men när man agerat medvetet och tagit till exempel epo ska det vara livstidsstraff.

Fredrik Jönsson - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
1 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
  • 1.
    PeppeGOch Löfqvist är inte dopad? LOL!Den 30/09/2010 kl 18:05
     
     
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil