Cykel - Vuelta a Espana
25/08/2010 - 17:21 - Uppdaterad 26/08/2010 - 14:39Ironisk Löfkvist sågar nattetapp: "Lysande!"

Årets första etapp av Vuelta a Espana kommer att köras på natten. "Jag vet inte vem det är som kläckt denna lysande idé", säger svenskhoppet Thomas Löfkvist från hettan i Spanien till eurosport.se.
På lördag startar den första etappen av årets Vuelta a Espana i och med det korta lagtempot i Sevilla. Loppet startar klockan tio efter solnedgången och det är något som ogillas starkt av gotlänningen.
- Jag vet inte vem det är som kläckt denna lysande idé men det är bättre att köra på dagen. Jag ser inte heller att det är någon medial mening med att köra på natten, säger Löfkvist.
Thomas Löfkvist är Team Skys frontfigur i det 75:e Vuelta a Espana. Förhoppningarna om en framskjuten placering är stora och när eurosport.se pratade med honom efter att laget har tagits ut var siktet inställt mot en totalseger. Men nu, dagarna innan start, är Löfkvist mer försiktig och vill inte spekulera i någon evetuell slutseger.
- Jag har inga direkta placeringsmål. Det är andra gången jag kör Vueltan så jag kommer ta det dag för dag. Jag går in med samma målsättning som inför Tour de France, att försöka ta mig genom hela tävlingen utan att göra en dålig dag. Det klarade jag i Frankrike och hoppas kunna göra även i Spanien.
Hur känns formen?
- Jag tycker den är bra, det har känts bra på träning. Men det är samtidigt svårt att veta hur den står sig jämfört med mina konkurrenter.
Några orosmoment?
- Värmen. Just nu är det uppåt 40 grader och jag hoppas inte att det blir allför varmt. Men det ser inte så ljust ut när jag tittar på prognoserna så det kommer att bli ett lidande.
Övriga åtta i Team Skys trupp är Simon Gerrans, Juan Antonio Flecha, John-Lee Augustyn, Lars-Petter Nordhaug, Kjell Carlström, Peter Kennaugh, Ian Stannard och Ben Swift.
Andreas Helgoson - eurosport.se














You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
1 Till 1 1