Cykel - Giro d'Italia

21/05/2009 - 08:35

INFÖR: Viktigt tempo väntar i Girot


På torsdagen läggs en viktig bit i pusslet om vem som vinner Giro d'Italia 2009. Det är dags för årets första individuella tempoetapp och det är en annorlunda sträcka som väntar cyklisterna.

Torsdagens etapp i Giro d'Italia är ett sex mil långt tempolopp längs den vackra Cinque Terre-kusten. Det är en väldigt otypisk tempoetapp, dels på grund av den långa distansen och dels på grund av banprofilen som hela tiden går upp och ner längs slingrande vägar. Tempoetapper brukar annars innehålla många platta raksträckor där tempospecialisterna kan gå på som dieselmotorer.

När Giro d'Italias bansträckning presenterades kom Cinque Terre-tempot att kallas för "en present till Lance Armstrong" av journalisterna, eftersom karaktären skulle ha passat "den gamle" Armstrong som hand i handske.

Backarna är nämligen för små för att gynna bergsspecialisterna men vägen är för slingrig och backig för att tilltala tempoexperterna. Den som däremot är skicklig i båda discipliner har perfekta möjligheter för ett bra resultat. Men Lance Armstrong är, även om han passar på sistnämnda profil, inte i sin gamla form och kommer få svårt att göra det bästa av "presenten".

- Det är en riktig teknisk tempoetapp och det kommer nog gå mycket långsammare än på ett normalt tempo. Det betyder att en kille som [nuvarande totalledaren] Danilo Di Luca inte kommer förlora så mycket tid, säger Armstrongs lagkamrat Levi Leipheimer till Cyclingnews. Leipheimer är en av de stora favoriterna till att vinna.

Denis Menchov i Rabobank åkte till Cinque Terre-kusten redan i februari för att testköra vägen och har länge haft just denna etapp som tydligt mål.

- Jag måste vara som bäst idag. Det kommer krävas att jag prickar formen för det kommer vara ett långt tempo, minst en och en halv timme.

Banans udda profil har fått flera att tänka om. Thomas Lövkvist har en bra chans att hämta in tid till täten och kommer, liksom Denis Menchov, att köra på en vanlig cykel istället för den speciella tempocykeln.

- Sportdirektören körde banan under onsdagen och han säger att den är väldigt teknisk. Det blir ett intressant och annorlunda tempo, säger Lövkvist till eurosport.se.

eurosport.se rapporterar här från etappen minut-för-minut från och med klockan 13:00

Billy Rimgard - eurosport.se

Eurosport
Posta en kommentar

Lämna kommentar - Viktigt tempo i Girot

 

Kommentar*

 

*Obligatoriskt fält

 

Om du redan är registrerad, fyll i dina login-uppgifter och lösenord

 

 

Glömt ditt lösenord?  Skapa ett nytt lösenord

 

Klicka annars på  Registera

 

Kommentarer - Viktigt tempo i Girot

Från 0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Cykel - Giro d'Italia

Di Lucas b-prov positivt

Cykel - Giro d'Italia - Di Lucas b-prov positivt - avstängning väntar

Danilo di Lucas b-prov är positivt. Därmed väntar avstängning för 33-åringen och förmodligen slutet på en framgångsrik cykelkarriär.

Cykel - Giro d'Italia - Menchov vann Giro d'Italia - trots vurpa

Ryske Denis Menchov vann Giro d'Italia 2009 - men det blev dramatiskt.

Menchov vann Girot

Cykel - Giro d'Italia - Menchov vann Girot efter stor dramatik

En vurpa på upploppet var nära att kosta Denies Menchov titeln i årets Giro d I'talia. Men ryssen reste sig och höll undan.

Cykel - Giro d'Italia - Här vinner Carlos Sastre den 19:e etappen

Spanjoren Carlos Sastre var snabbast uppför Vesuvius sluttning och vann den 19:e etappen av Giro d'Italia.