Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Giro d'ItaliaTitta nu 
Just nu på Eurosport
  •  21:05 Kampsport
    Kampsport: Glory World Series i ...
  • 21:00 Landhockey
    Landhockey: Euro Hockey League
 
 
 
Cykel

Förbundet vill bryta "otäck trend" - startar stall

Svenske förbundskaptenen Glenn Magnusson är djupt oroad över cykelsportens framtid i Sverige. "Antingen satsar vi på att ha cyklister i VM om några år eller så har vi inga alls", säger Magnusson, som avslöjar att förbundet i syfte att vända trenden vill starta landslagsstall.

 
Förbundet startar stall  - CykelScanpix
 

Svensk cykelsports framtid är oviss. Flera elitcyklister står utan stall och det är osäkert om Sverige kommer att ha några deltagare i de stora mästerskapen om några år. Därför krävs nya idéer och satsningar från Svenska Cykelförbundet. Det menar Glenn Magnusson, förbundskapten på herrsidan.

- Just nu är det en otäck trend inom svensk cykel och vi måste göra en satsning på både herr- och damsidan. Det finns inga andra vägar just nu. Antingen satsar vi på att ha cyklister i VM om några år eller så har vi inga alls, säger Magnusson till eurosport.se.

Som en åtgärd arbetar cykelförbundet, med kaptenerna Magnusson och Madeleine Lindberg i spetsen, hårt för att få till stånd ett landslagsstall som kan tävla mot andra proffsstall runt om i världen. Duon hoppas att Sverige ska kunna ha ett team som från och med 2011 kör tävlingar mot andra Continentallag, nivån under Pro Tour.

- Det är många länder som gör så här, och vi måste hänga på dem. Vissa länder har så många Continentallag att de inte behöver landslag. Vi har bara ett, Magnus Bäckstedts Maximus Coffee, och det är tyvärr inte så etablerat ännu. Många länder som till exempel Danmark har sju lag och ett landslag, säger Magnusson.

Varför gör ni det här nu?

- Det viktiga är att cyklisterna ska få tävla. Om, jag säger om, vi skulle haft det riktigt bra ställt med ett riktigt bra landslag hade vi haft större möjlighet att köra fler tävlingar. Det hade utvecklat våra elitcyklister, gett dem internationell rutin och chansen att visa upp sig. Det är inte meningen att detta ska bli ett uppsamlingsheat för avdankade cyklister, utan vi ska satsa på de yngre.

"DET HANDLAR OM SMÅPENGAR"

Det krävs dock två saker för att få igenom satsningen. Dels hårt arbete från förbundskaptenerna, dels pengar.

- Det blir ju som ett proffslag där man behöver en ledarstab. Jag, som förbundskapten, måste utnyttjas rejält och alltid vara med i skarpt läge och hjälpa cyklisterna att utvecklas. Vi behöver pengar också, och det är tyvärr en begränsande faktor just nu.

Vad kostar satsningen?

- Exakt i kronor och ören är svårt att säga, men det är småpengar. Den bästa utvecklingen för cyklister är vanliga etapplopp och att köra ett sådant kostar i runda slängar 50 000 kronor. Sedan tillkommer väl en del testverksamhet också, men hur som helst blir det inte dyrt.

Förbundets önskan är att köra tio etapplopp om året, på både dam- och herrsidan.

- För ett vettigt tävlingsprogram så finns det tio sådana här olika tillfällen på ett år, då har man säkrat att alla talanger man har får åka ut på tävlingar internationellt och få den utveckling de behöver. Annars står de kvar och stampar, och då har vi inte många cyklister kvar om några år.

Fredrik Jönsson - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
1 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
  • 1.
    blfrgdÄntligen lite nya friska idéer från förbundet!
    Helt Rätt! Att hitta sponsorer torde heller inte vara omöjligt med hjälp av rätt person. Framgångarna de senaste åren har inte passerat obemärkt hos allmenheten och hos potesiella sponsorer.
    Den 03/12/2009 kl 13:23
     
     
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil