Cykel
29/01/2010 - 18:38Ny dopningsskandal i italiensk cykelsport

Riccardo Riccò är snart tillbaka från sin EPO-avstängning. Men det kommer bli en comeback omgärdad av frågetecken. I dag testades hans sambo positivt - för samma preparat. "Vi måste införa livstidsavstängningar", dundrar Eurosports expert Roberto Vacchi.
I Tour de France 2008 vann Riccardo Riccò två etapper - innan han åkte fast för EPO-dopning genom preparatet CERA. Den då 24-årige italienaren stängdes av i 20 månader, vilket betyder att han inom kort får börja tävla igen.
Men hans comeback, om den nu kommer, lär bli omtalad. I dag blev det nämligen känt att hans sambo Vania Rossi - som i somras födde parets gemensamma barn och är en stjärna inom cykelcross - har testat positivt för precis samma substans. A-provet togs i samband med det italienska mästerskapen för snart tre veckor sedan.
Eurosports cykelexpert Roberto Vacchi är övertygad om att det inte är en tillfällighet att Riccó och Rossi åkt dit med exakt samma ämne i kroppen.
- Det skulle vara helt otroligt om han (Riccò) inte känner till det, säger Vacchi som vill se betydligt hårdare straff för de dopade cyklisterna.
- Det enda rätta när det gäller den här typen av substanser är livstid. Det går inte att förklara bort. Cykelsporten har inte råd att ta tillbaka sådana här personer som aldrig lär sig sin läxa.
Oskar Månsson - eurosport.se














You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
1 Till 2 2