Anette Norberg och hennes OS-lag med Eva Lund, Cathrine Lindahl och Anna Le Moine besegrade enkelt världsmästarinnorna från Kina i semin och spelar i natt sin andra raka OS-final. För motståndet svarar Kanada som slog Schweiz med 6-5.
Eurosports curlingexpert Peja Lindholm spår att det blir en jämn och tuff drabbning som svenskorna vinner, kanske med sista stenen.
- Jag tror verkligen att Sverige vinner. Kanada kommer att känna en jäkla press och de är ovana vid den här situationen. Detta samtidigt som svenskorna redan har ett OS-guld. Kan de bara fortsätta att spela sitt spel så kan de släppa ut precis allting, säger Lindholm till eurosport.se.
- Nyckeln blir om Kanada klarar av att hantera pressen. Och om Sverige fortsätter våga.
Lindholm coachade själv lag Anette Norberg i Elitserien i vintras. Ett viktigt samtalsämne då var betydelsen av att våga.
- Tidigare under säsongen har de inte valt att spela offensivt. Nu gäller det att de redan från start vågar visa vilka som bestämmer, vågar ta för sig.
*** Curling-finalen startar vid midnatt svensk tid och som vanligt följer du vinter-OS bäst på Eurosport, Eurosport Player och eurosport.se.
eurosport.se



Eurosport




















