•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.

Eurosport, siten med sportnyheterna

 
Juventus med Mario Clementi
Juve kastade bort en enkel seger
15/03/2010 - 18:17

Juve kastade bort en enkel seger

Del Piero & Co gick fram som en ångvält under de första tio minuterna. Därefter blev det bara pinsamt och Juve missade ett gyllene tillfälle att få grepp om den fjärde platsen i tabellen. Så kan man enkelt sammanfatta gårdagens match mot Siena.

Jag minns en annan gång när Juve tappat en 3-0 ledning. Det var sista omgången av säsongen 1978-79 när Trapattoni plockade ut Dino Zoff för att ge den andre målvakten Alessandrelli lite speltid (Zoff var nämligen aldrig skadad). Alessandrelli var så nervös att han släppte in tre mål på kort tid och Avellino kvitterade 3-3. Sedan hände det i en derby 2001-2002, men Torino var ju betydligt starkare än Siena.

Det fanns vissa likheter i gårdagens match där den 39-årige Chimenti fick ta plats i mål, men ett lag som kämpar för en Champions League plats kan inte låta detta hända mot Siena, som ligger sist i tabellen.

Nu får vi verkligen hoppas att detta inte händer igen på torsdag i returen mot Fulham. Kvartsfinalen ligger inom räckhåll och vi har inte råd att åka ut.

Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

 

BLOGGAR

Till bloggsidan