•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.

Eurosport, siten med sportnyheterna

 
Barcelona med Charlie Thunell
08/02/2010 - 10:02

En sargad backlinje mot Los Colchoneros.

Vi är inte beroende av en spelare. Inte heller två. Men nu är det åtminstone fyra nyckelspelare som är borta i matchen mot Atletico Madrid. Touré är skdad i två veckor. Alves i tre. Piqué är avstängd. Det är också Márquez.

Hur ser år backlinje ut på söndag? Jag vet inte, givetvis, men jag anser nog att Maxwell skall lira på högerkanten. Han gjorde en nästan briljant match mot Getafe och bör få förnyat förtroende av Pep.

Puyol är tillbaks efter avstängningen i förra machen och han lär behövas i dessa, för Barcelona, kristider i försvaret. Puyi är bra på att ta högerkanten, men jag tycker ändå att han skall vara i mitten då vi har Maxwell som kan ta hand om den kanten. Vänsterkanten är inget märkligt. Där blir det, om inget oförutsagt sker, Eric Abidal som styr och ställer. Och det har han gjort med glans under denna säsongen. Han har varit bra såväl defensivt som offensivt och lär vara gjuten.

I mitten är dock problemet. Att Carles spelar, är helt klart. Men med vem? Vi behöver en mittback som kan bygga anfallen. Då är inte Milito en lösning. Han är brytsäker, men definitivt inte en Márquez eller Touré (få är de spelarna som kan jämföra sig med Yaya).

Chygry skulle kunna vara en lösning, men jag är rädd för att han åker upp på läktaren och köper Butifarras när Kun Agüero och Forlán sätter fart. Visst behöver han speltid, men det är nog inte just söndagens match som skall vara speltid. Han är fortfarande osäker och har inte den tryggheten för Valdés som man kan kräva av en back. Vi har alltså en svag punkt och förhoppningsvis ser inte Quique Flores denna.

Att det sedan inte bör vara några problem är en annan sak. Ni vet den där patentlösningen med att inte låta motståndaren han boll. Den är fortfarande gällande, men ack så svår att iscensätta när truppen är sargad.  Av någon alnledning har jag på känn att det blir vår första förlust just mot Atlético och på ett fullpackat Vicente Calderón. De är ojämna, men bjuder alltid på ett jävulskt motstånd när vi möter dem. Däremot lyckas ”alltid” Real att slå dem.

Men vår backlinje är dessutom ett orosmoment för vår Champions Leaguematch mot Stuttgart. Tyskarna har jobbat sig upp på ett utomordentligt sätt i Bundesliga och skall inte underskattas. Och det vet jag att Pep inte gör heller. Men vem skall ta dessa bulldozers i backlinjen. Att Puyi gör det, trots att han inte är lång (han är ju ite kort heller, 178 cm, precis som undertecknad), är givet. Men vem har vi på mitten som kan göra ett bra defensivt jobb när Touré är borta. Busquets är bra. Men definitivt inte den grizzlybjörnen som Touré. Busi är elegant, men mot tyskar behövs mer än elegans. Rutin och hårdhet måste finas med om vi skall slå dem. Många ansåg att det var en bra lottning, men jag har hela tiden ansett att den var jäkligt tuff. Det är inte Bayern München, men ett tyskt lag är ett tyskt lag och de vet hur man maler sönder ett annat lag.

En match i taget och nu är det Atl. Madrid som gäller i första hand och Guardiola har en mycket hård nöt att knäcka, med sina bara händer. Knäck den Pep, si us plau.

Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

 

BLOGGAR

Till bloggsidan