•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Bandy

22/11/2009 - 19:47

MÅLREKORDET


Åtta mål räcker inte för att bli bästa målskytt i en bandymatch. Åtminstone inte om man spelar i Sandviken. Magnus Muhrén hamnade i skuggan av Christoffer Edlund - som satte målrekord med tolv fullträffar - när Sandviken skåpade ut Katrineholm med 22-2 i den målrikaste matchen någonsin.

Sandvikens anfallsduo fortsätter att producera. Mint sagt. När laget krossade Katrineholm svarade Magnus Muhrén och Christoffer Edlund för 20 av målen. Värst var den sistnämnde som satte målrekord i Elitserien med sina tolv fullträffar.

Därmed passerade anfallaren Sixten Jansson (Vesta), Pål Hansen (Boltic) och Sergei Obuhov (Falu BS) som delade på rekordet med nio fullträffar i samma match.

- Han var fantastisk idag. Han är otroligt duktig på att åka rätt och är lätt att leverera passningar till, säger SAIK-tränaren Thony Lindquist till svenskbandy.se.

16 POÄNG AV MUHRÈN

Men en hedersomnämning bör onekligen gå till storstjärnan Magnus Muhrén. Anfallaren assisterade till åtta baljor, varav sju till Edlund, och följde själv upp med att göra åtta av målen.

- Murren var också fantastisk, säger Lindqvist.

I och med segern gick Sandviken upp i serieledning, men tvåan Villa/Lidköping kan åter gå upp i topp i kraft av poäng mot Edsbyn på onsdag.

Matchfakta:

Sandviken-Katrineholm 22-2 (8-1)

Sandviken: Christoffer Edlund 12, Magnus Muhrén 8, Mikko Aarni 2.

Katrineholm: Magnus Stenberg, Mattias Elf.

Publik: 1 360.

Johan Wennerström - eurosport.se

Eurosport
Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Bandy

VM-guld till Sverige - Bandy

Bandy - VM-guld till Sverige - efter stor dramatik

Sverige är världsmästare i bandy efter en mirakelvändning i finalen mot Ryssland. Daniel Berlin sköt slutresultatet 5-4.

Sverige vidare efter drama - Bandy

Bandy - Sverige nära superfiasko - vann efter straffar

Sverige är klara för VM-final i bandy efter ett straffdrama mot Kazakstan.

Sverige möter Kazakstan - Bandy

Bandy - Sverige möter Kazakstan i semifinal

Sverige möter Kazakstan i lördagens semifinal i bandy-VM.

Grundlagen friar Fosshaug - Bandy

Bandy - Grundlagen friar Fosshaug efter domarattacken

Bandyveteranen Pelle Fosshaug gick till hårt angrepp mot domarna i samaband med sin elitseriecomeback förra veckan. Nu läggs anmälan ner.