Amerikansk fotboll
08/02/2010 - 09:23Saints vann Super bowl

New Orleans Saints vann den 44:e upplagan av Super bowl, den stora finalen i den amerikanska fotbollsligan NFL. The Saints slog Indianapolis Colts med 31-17.
Orkanen Katrina lade New Orleans under vatten för fem år sedan. Ur spillrorna reste sig fotbollslaget Saints, nu starkare än före katastrofen.
Natten till måndagen säkrade Saints sin första Super bowl-titel efter 31-17 mot Indianapolis Colts.
- Det var ett kall att få komma och hjälpa till i en stad som ödelagts av en naturkatastrof. Vi byggde inte bara upp en organisation och ett lag, utan också en stad och en region. Och det fanns i tankarna att eftersom vi varit med om så mycket så skulle vi komma tillbaka starkare, säger New Orleans Saints quarterback Drew Brees efter Super bowl-triumfen i Miami.
Brees låg i hög grad bakom segern med sina passningar och blev också vald till den mest värdefulle spelaren i finalen i amerikanska fotbollsligan NFL.
- Vi trodde på oss själva. Vi hade hela staden, kanske hela landet bakom oss. Vi kände att det var meningen att vi skulle vinna, det var ödet. Mardi Gras kommer aldrig att sluta, säger han om karnevalsdagarna som pågår i New Orleans.
Inför årets säsong hade Saints bara gått till slutspel sex gånger och bara vunnit fyra slutspelsmatcher under sina 43 säsonger i NFL. Och inte såg det så ljust ut inledningsvis i finalmatchen. Indianapolis gick till en 10-0-ledning efter den första perioden.
Vändningen kom i början av den tredje perioden då Brees passade till Pierre Thomas som med sin touch down såg till att Saints ledde matchen för första gången (13-10).
- Det var en stor vändpunkt. Därefter kunde vi inte stoppa dem, säger Coltsbacken Melvin Bullitt.
TT















You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0